Bourns Inc. 3590S-1-103
3590S-1-103 picture photo
Mfg. Part Number
3590S-1-103
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
3590S-1-103.pdf
Availability of 3590S-1-103
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
3590S-1-103 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3590S-1-103
Internal Part NumberEIS-3590S-1-103
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsMaterial Declaration Sheet
PCN Obsolescence/ EOLNon-Rohs WW Precision Models 17/Nov/2011
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
Multiple Models Varnish Process 18/Jan/2012
Standard Package5
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series3590
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±5%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns10
Rotation3600°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.812" (20.63mm)
Actuator Diameter0.248" (6.30mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3590S-1-103
Related Links3590S, 3590S-1-103 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3590S-1-103 Details Description
Related parts for 3590S-1-103
Connector Receptacle 1 Position Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 2.74KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 203 TYPE A 31POS datasheet.pdf
COVERS PADDLE SWES 1/2 COVER TYP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
UPS SMART RACKMOUNT AVR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
OSC XO 12.288MHZ CMOS SMD datasheet.pdf