Bourns Inc. 3590S-1-501L
3590S-1-501L picture photo
Mfg. Part Number
3590S-1-501L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 500 OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
3590S-1-501L.pdf
Availability of 3590S-1-501L
QUANTITY
3590S-1-501L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3590S-1-501L
Internal Part NumberEIS-3590S-1-501L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
Multiple Models Varnish Process 18/Jan/2012
Standard Package5
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series3590
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)500
Tolerance±5%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns10
Rotation3600°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.812" (20.63mm)
Actuator Diameter0.248" (6.30mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3590S-1-501L
Related Links3590S-, 3590S-1-501L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3590S-1-501L Details Description
Related parts for 3590S-1-501L
CAP CER 820PF 150V 1111 datasheet.pdf
GROMMET EDGE SLOT BLACK 1=100' datasheet.pdf
IC CNTRLR PARALLEL/I2C 20-DIP datasheet.pdf
IC OSC PROG TIMER 100KHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
C/A 12FIB SM MPO-MPO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf