Bourns Inc. 3590S-2-103L
3590S-2-103L picture photo
Mfg. Part Number
3590S-2-103L
Brief Description
POT 10K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
3590S-2-103L.pdf
Availability of 3590S-2-103L
QUANTITY
3590S-2-103L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3590S-2-103L
Internal Part NumberEIS-3590S-2-103L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information3590S-2-L Material Declaration
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
Multiple Models Varnish Process 18/Jan/2012
Standard Package25
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±5%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.812" (20.63mm)
Actuator Diameter0.2497" (6.34mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3590S-2-103L
Related Links3590S-, 3590S-2-103L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3590S-2-103L Details Description
Related parts for 3590S-2-103L
JUMPER-H1502TR/A3049S/H1502TR 6" datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 24NH 700MA 130 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 35POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 43K OHM 1% AXL datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 8UMAX datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1MA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS PIN datasheet.pdf