Bourns Inc. 3590S-2-104L
3590S-2-104L picture photo
Mfg. Part Number
3590S-2-104L
Brief Description
POT 100K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
3590S-2-104L.pdf
Availability of 3590S-2-104L
QUANTITY
3590S-2-104L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3590S-2-104L
Internal Part NumberEIS-3590S-2-104L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information3590S-2-L Material Declaration
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
Multiple Models Varnish Process 18/Jan/2012
Standard Package5
TaperLinear
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±5%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.812" (20.63mm)
Actuator Diameter0.2497" (6.34mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3590S-2-104L
Related Links3590S-, 3590S-2-104L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3590S-2-104L Details Description
Related parts for 3590S-2-104L
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TACTILE RECTANGULAR YELLOW datasheet.pdf
CONN PLUG CBL MNT 3POS W/SKT datasheet.pdf
IC FPGA 83 I/O 100VQFP datasheet.pdf
LED MOUNT VERTICAL T1-3/4 3MM LP datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 4CH TRANS 16SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf