Bourns Inc. 3590S-2-202
3590S-2-202 picture photo
Mfg. Part Number
3590S-2-202
Brief Description
POT 2K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
3590S-2-202.pdf
Availability of 3590S-2-202
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
3590S-2-202 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3590S-2-202
Internal Part NumberEIS-3590S-2-202
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsMaterial Declaration Sheet
PCN Obsolescence/ EOLNon-Rohs WW Precision Models 17/Nov/2011
TaperLinear
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±5%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.812" (20.63mm)
Actuator Diameter0.2497" (6.34mm)
Bushing Thread3/8-32
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3590S-2-202
Related Links3590S, 3590S-2-202 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3590S-2-202 Details Description
Related parts for 3590S-2-202
SENSOR 750PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAT 5E 100 PAIR W/5 PAIR CLIPS datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
COMBO 13W3 M PCB STR G HP TIN datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf