Bourns Inc. 3590S-6-201L
3590S-6-201L picture photo
Mfg. Part Number
3590S-6-201L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 200 OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
3590S-6-201L.pdf
Availability of 3590S-6-201L
QUANTITY
3590S-6-201L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3590S-6-201L
Internal Part NumberEIS-3590S-6-201L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information3590S-6-L Material Declaration
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
Multiple Models Varnish Process 18/Jan/2012
Standard Package5
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series3590
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)200
Tolerance±5%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns10
Rotation3600°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.812" (20.63mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM9 x 0.375
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3590S-6-201L
Related Links3590S-, 3590S-6-201L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3590S-6-201L Details Description
Related parts for 3590S-6-201L
TERMINAL BLOCK 3.5MM 7POS PCB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 215mA (Switch) Backlight SOT-23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CAP MICA 110PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
KRIMPING DIE (ACP-BB-595-I1) datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 147 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf