Bourns Inc. 3590S-6-501L
3590S-6-501L picture photo
Mfg. Part Number
3590S-6-501L
Brief Description
POT 500 OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
3590S-6-501L.pdf
Availability of 3590S-6-501L
QUANTITY
3590S-6-501L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3590S-6-501L
Internal Part NumberEIS-3590S-6-501L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information3590S-6-L Material Declaration
TaperLinear
Resistance (Ohms)500
Tolerance±5%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.812" (20.63mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM9 x 0.375
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3590S-6-501L
Related Links3590S-, 3590S-6-501L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3590S-6-501L Details Description
Related parts for 3590S-6-501L
ALLIG CLIP 44MM W/SCREW/COVR BLK datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE 17POS SKT-WIRE .5M PNL MNT datasheet.pdf
RES 10.4K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 94.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BLUE 100' datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 1K OHM 14DIP datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
ETHERNT TO SERIAL RS232/RS485 CO datasheet.pdf
CTV 19C 19#12 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf