Switchcraft Inc. 35HDBAUS
35HDBAUS picture photo
Mfg. Part Number
35HDBAUS
Manufacturer
Product Category
Barrel - Audio Connectors
Brief Description
CONN PLUG STEREO 3.5MM HD
Datasheet Download
35HDBAUS.pdf
Availability of 35HDBAUS
QUANTITY
35HDBAUS Order Process
Ship out your order
Specifications of 35HDBAUS
Internal Part NumberEIS-35HDBAUS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSwitchcraft RoHS Info
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyBarrel - Audio Connectors
Series35HD
Packaging-
Connector TypePhone Plug
GenderMale
Signal LinesStereo
Plug/Mating Plug Diameter3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
Number of Positions/Contacts3 Conductors, 3 Contacts
Internal Switch(s)Does Not Contain Switch
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder
ShieldingUnshielded
FeaturesCable Clamp
Color - ContactGold
Contact MaterialBrass
Contact Material - PlatingGold
Housing MaterialBrass
Housing ColorBlack
Operating Temperature0°C ~ 66°C
Voltage - Rated250VAC, 140VDC
Current Rating4A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35HDBAUS
Related Links35HD, 35HDBAUS Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
35HDBAUS Details Description
Related parts for 35HDBAUS
RES SMD 120 OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN SLOTTED CPI HDR GOLD 12POS datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X8R 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 12.6K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf