Switchcraft Inc. 35HDRANAU
35HDRANAU picture photo
Mfg. Part Number
35HDRANAU
Manufacturer
Product Category
Barrel - Audio Connectors
Brief Description
CONN PLUG STEREO 3.5MM HD R/A
Datasheet Download
35HDRANAU.pdf
Availability of 35HDRANAU
QUANTITY
35HDRANAU Order Process
Ship out your order
Specifications of 35HDRANAU
Internal Part NumberEIS-35HDRANAU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSwitchcraft RoHS Info
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyBarrel - Audio Connectors
Series35HD
Packaging-
Connector TypePhone Plug
GenderMale
Signal LinesStereo
Plug/Mating Plug Diameter3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
Number of Positions/Contacts3 Conductors, 3 Contacts
Internal Switch(s)Does Not Contain Switch
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder
ShieldingShielded
FeaturesCable Clamp
Color - ContactGold
Contact MaterialBrass
Contact Material - PlatingGold
Housing MaterialBrass
Housing ColorSilver
Operating Temperature0°C ~ 66°C
Voltage - Rated250VAC, 140VDC
Current Rating4A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35HDRANAU
Related Links35HD, 35HDRANAU Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
35HDRANAU Details Description
Related parts for 35HDRANAU
IC CTRLR HOTSWAP W/ADC 28-SSOP datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8-BIT 16SO datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 30K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 1 1/4"-48" BLACK datasheet.pdf
DIN-POWER CABLE CLAMP SMALL datasheet.pdf
ICL 5 OHM 15% 7A 15.24MM datasheet.pdf