Switchcraft Inc. 35HDRANN
35HDRANN picture photo
Mfg. Part Number
35HDRANN
Manufacturer
Product Category
Barrel - Audio Connectors
Brief Description
CONN PLUG STEREO 3.5MM HD R/A
Datasheet Download
35HDRANN.pdf
Availability of 35HDRANN
QUANTITY
35HDRANN Order Process
Ship out your order
Specifications of 35HDRANN
Internal Part NumberEIS-35HDRANN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSwitchcraft RoHS Info
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyBarrel - Audio Connectors
Series35HD
Packaging-
Connector TypePhone Plug
GenderMale
Signal LinesStereo
Plug/Mating Plug Diameter3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
Number of Positions/Contacts3 Conductors, 3 Contacts
Internal Switch(s)Does Not Contain Switch
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder
ShieldingShielded
FeaturesCable Clamp
Color - ContactSilver
Contact MaterialBrass
Contact Material - PlatingNickel
Housing MaterialBrass
Housing ColorSilver
Operating Temperature-
Voltage - Rated250VAC, 140VDC
Current Rating4A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35HDRANN
Related Links35HD, 35HDRANN Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
35HDRANN Details Description
Related parts for 35HDRANN
TRIMMER 5K OHM 0.2W SMD datasheet.pdf
CONN CPC RCPT 19POS W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 22.6KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN SHUNT 2.54MM GOLD 4.5MM BLK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 30DIP datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 2.8 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T412 datasheet.pdf
MICRO 37C P 20" YEL FLOAT datasheet.pdf
CAP CER 62PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf