Switchcraft Inc. 35LJNAUS
35LJNAUS picture photo
Mfg. Part Number
35LJNAUS
Manufacturer
Product Category
Barrel - Audio Connectors
Brief Description
CONN JACK STEREO 3.5MM LOCKING
Datasheet Download
35LJNAUS.pdf
Availability of 35LJNAUS
QUANTITY
35LJNAUS Order Process
Ship out your order
Specifications of 35LJNAUS
Internal Part NumberEIS-35LJNAUS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product3.5 mm Inline Jacks
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyBarrel - Audio Connectors
Series35LJN
PackagingBulk
Connector TypePhone Jack
GenderFemale
Signal LinesStereo
Plug/Mating Plug Diameter3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
Number of Positions/Contacts3 Conductors, 3 Contacts
Internal Switch(s)-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Eyelet(s)
ShieldingUnshielded
FeaturesCable Clamp
Color - ContactSilver
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact Material - PlatingGold
Housing MaterialCopper Alloy
Housing ColorSilver
Operating Temperature-
Voltage - Rated-
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35LJNAUS
Related Links35LJ, 35LJNAUS Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
35LJNAUS Details Description
Related parts for 35LJNAUS
RELAY datasheet.pdf
RES 20 OHM 5% 12W TUBULAR WW datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST QD N-INV 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TXRX RS-232 3MBPS 1X1 16TQFN datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LOCATOR 8 GAGE datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
FLEXWIRE CABLE-10/ SM datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf