Rubycon 35ML56MEFCTA8X7
35ML56MEFCTA8X7 picture photo
Mfg. Part Number
35ML56MEFCTA8X7
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35ML56MEFCTA8X7.pdf
Availability of 35ML56MEFCTA8X7
QUANTITY
35ML56MEFCTA8X7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35ML56MEFCTA8X7
Internal Part NumberEIS-35ML56MEFCTA8X7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesML
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current105mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35ML56MEFCTA8X7
Related Links35ML56M, 35ML56MEFCTA8X7 Datasheet, Rubycon Distributor
35ML56MEFCTA8X7 Details Description
Related parts for 35ML56MEFCTA8X7
IC REG LDO 2.85V 10MLF datasheet.pdf
CAP CER 560PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONN FFC/FPC RCPT HSG 4POS 2.54 datasheet.pdf
CA,50,MTRJ-SC datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/4-48" CLEAR datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 125V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.16W 2512 datasheet.pdf
Connector Receptacle 53 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf