Rubycon 35MS533MEFCTZ8X5
35MS533MEFCTZ8X5 picture photo
Mfg. Part Number
35MS533MEFCTZ8X5
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35MS533MEFCTZ8X5.pdf
Availability of 35MS533MEFCTZ8X5
QUANTITY
35MS533MEFCTZ8X5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35MS533MEFCTZ8X5
Internal Part NumberEIS-35MS533MEFCTZ8X5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMS5
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current65mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35MS533MEFCTZ8X5
Related Links35MS533M, 35MS533MEFCTZ8X5 Datasheet, Rubycon Distributor
35MS533MEFCTZ8X5 Details Description
Related parts for 35MS533MEFCTZ8X5
REGULATOR 5V 5A 14PSIP VERT datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 390PF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 560 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 1M OHM 1/40W CARBON LOG datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf