Rubycon 35MS54.7MEFC4X5
35MS54.7MEFC4X5 picture photo
Mfg. Part Number
35MS54.7MEFC4X5
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35MS54.7MEFC4X5.pdf
Availability of 35MS54.7MEFC4X5
QUANTITY
35MS54.7MEFC4X5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35MS54.7MEFC4X5
Internal Part NumberEIS-35MS54.7MEFC4X5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMS5
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current14mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35MS54.7MEFC4X5
Related Links35MS54., 35MS54.7MEFC4X5 Datasheet, Rubycon Distributor
35MS54.7MEFC4X5 Details Description
Related parts for 35MS54.7MEFC4X5
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1A 10MSOP datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 31POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONN SMP PLUG 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
LED XLAMP CXA2520 19MM WHT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
TVS DIODE 26.8VWM 47.7VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf