Rubycon 35MXC3300MEFCSN22X25
35MXC3300MEFCSN22X25 picture photo
Mfg. Part Number
35MXC3300MEFCSN22X25
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
35MXC3300MEFCSN22X25.pdf
Availability of 35MXC3300MEFCSN22X25
QUANTITY
35MXC3300MEFCSN22X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35MXC3300MEFCSN22X25
Internal Part NumberEIS-35MXC3300MEFCSN22X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXC
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35MXC3300MEFCSN22X25
Related Links35MXC3300M, 35MXC3300MEFCSN22X25 Datasheet, Rubycon Distributor
35MXC3300MEFCSN22X25 Details Description
Related parts for 35MXC3300MEFCSN22X25
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
FILTER 3-TERM 25MHZ 200MA SMD datasheet.pdf
HDR STR DR .100 GP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MT PINS datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 15V OUT datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
FILTER EMI 2200PF RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14SOIC datasheet.pdf
190 MM AC CENTRIFUGAL FAN datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 12V 6A CSP4 datasheet.pdf