Rubycon 35NSKV10M6.3X5.5
35NSKV10M6.3X5.5 picture photo
Mfg. Part Number
35NSKV10M6.3X5.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
35NSKV10M6.3X5.5.pdf
Availability of 35NSKV10M6.3X5.5
QUANTITY
35NSKV10M6.3X5.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35NSKV10M6.3X5.5
Internal Part NumberEIS-35NSKV10M6.3X5.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNSKV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current29mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35NSKV10M6.3X5.5
Related Links35NSKV10, 35NSKV10M6.3X5.5 Datasheet, Rubycon Distributor
35NSKV10M6.3X5.5 Details Description
Related parts for 35NSKV10M6.3X5.5
IC ADC 14BIT 2.8MSPS 10-MSOP datasheet.pdf
RES 1.58M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
EVALUATION KIT FOR MAX6639/F datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.7MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CAP CER 0.02UF 50V X7R 1805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 600W datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA JJ SILIC 0.75 15 datasheet.pdf