Rubycon 35PK3300MEFC16X25
35PK3300MEFC16X25 picture photo
Mfg. Part Number
35PK3300MEFC16X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35PK3300MEFC16X25.pdf
Availability of 35PK3300MEFC16X25
QUANTITY
35PK3300MEFC16X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35PK3300MEFC16X25
Internal Part NumberEIS-35PK3300MEFC16X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPK
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.99A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35PK3300MEFC16X25
Related Links35PK3300, 35PK3300MEFC16X25 Datasheet, Rubycon Distributor
35PK3300MEFC16X25 Details Description
Related parts for 35PK3300MEFC16X25
DIODE SCHOTTKY 35V 8A DO201AD datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 51 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SPI 16LFCSP datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000BASE-T datasheet.pdf
4 ADC/8 DAC with PLL, 192 kHz, 24 Bit CODEC IC datasheet.pdf