Rubycon 35PK3300MEFC16X25
35PK3300MEFC16X25 picture photo
Mfg. Part Number
35PK3300MEFC16X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35PK3300MEFC16X25.pdf
Availability of 35PK3300MEFC16X25
QUANTITY
35PK3300MEFC16X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35PK3300MEFC16X25
Internal Part NumberEIS-35PK3300MEFC16X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPK
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.99A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)