Switchcraft Inc. 35RAPC3BVN4
35RAPC3BVN4 picture photo
Mfg. Part Number
35RAPC3BVN4
Manufacturer
Product Category
Barrel - Audio Connectors
Brief Description
CONN JACK STEREO 3.5MM VERTICAL
Datasheet Download
35RAPC3BVN4.pdf
Availability of 35RAPC3BVN4
QUANTITY
35RAPC3BVN4 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35RAPC3BVN4
Internal Part NumberEIS-35RAPC3BVN4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSwitchcraft RoHS Info
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyBarrel - Audio Connectors
Series35
Packaging-
Connector TypePhone Jack
GenderFemale
Signal LinesStereo
Plug/Mating Plug Diameter3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
Number of Positions/Contacts3 Conductors, 4 Contacts
Internal Switch(s)Single Switch
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
ShieldingUnshielded
Features-
Color - ContactSilver
Contact MaterialCopper Alloy
Contact Material - PlatingSilver
Housing MaterialThermoplastic
Housing ColorBlack
Operating Temperature-
Voltage - Rated-
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35RAPC3BVN4
Related Links35RAP, 35RAPC3BVN4 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
35RAPC3BVN4 Details Description
Related parts for 35RAPC3BVN4
IC VREF SERIES 1.8V SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 200MHZ RRO TSOT23-6 datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO5 0.038" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN ADPT 6P-6P F/M-F/M PNL MNT datasheet.pdf
CONN HEADER 29POS .100" GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf