Rubycon 35RX301000MG412.5X25
35RX301000MG412.5X25 picture photo
Mfg. Part Number
35RX301000MG412.5X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35RX301000MG412.5X25.pdf
Availability of 35RX301000MG412.5X25
QUANTITY
35RX301000MG412.5X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35RX301000MG412.5X25
Internal Part NumberEIS-35RX301000MG412.5X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRX30
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current1.43A
Impedance40 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35RX301000MG412.5X25
Related Links35RX301000, 35RX301000MG412.5X25 Datasheet, Rubycon Distributor
35RX301000MG412.5X25 Details Description
Related parts for 35RX301000MG412.5X25
BOARD TERMINAL TURRET 4POS datasheet.pdf
IC CLK ZDB 8OUT 125MHZ 32TQFP datasheet.pdf