Rubycon 35RX301000MZO12.5X25
35RX301000MZO12.5X25 picture photo
Mfg. Part Number
35RX301000MZO12.5X25
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35RX301000MZO12.5X25.pdf
Availability of 35RX301000MZO12.5X25
QUANTITY
35RX301000MZO12.5X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35RX301000MZO12.5X25
Internal Part NumberEIS-35RX301000MZO12.5X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesRX30
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35RX301000MZO12.5X25
Related Links35RX301000, 35RX301000MZO12.5X25 Datasheet, Rubycon Distributor
35RX301000MZO12.5X25 Details Description
Related parts for 35RX301000MZO12.5X25
RES ARRAY 2 RES 56 OHM 0606 datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 15 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES 383 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE PAD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
SV 7.62HP/3/90MSF3 SC/04R BK datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 19.2W datasheet.pdf