Rubycon 35RX30100M8X11.5
35RX30100M8X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
35RX30100M8X11.5
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35RX30100M8X11.5.pdf
Availability of 35RX30100M8X11.5
QUANTITY
35RX30100M8X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35RX30100M8X11.5
Internal Part NumberEIS-35RX30100M8X11.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRX-30 Series Capacitors
Standard Package2,000
SeriesRX30
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current360mA
Impedance220 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35RX30100M8X11.5
Related Links35RX3010, 35RX30100M8X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
35RX30100M8X11.5 Details Description
Related parts for 35RX30100M8X11.5
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP datasheet.pdf
VARISTOR 25V 30A 0603 datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CIR BRKR 17MA 240VAC 125VDC datasheet.pdf
FAN AXIAL 171.5X55MM 24V MT24B4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 820K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CORD 4POS FMALE/MALE 2M 18AWG datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 459 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf