Rubycon 35RX30100MT78X11.5
35RX30100MT78X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
35RX30100MT78X11.5
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35RX30100MT78X11.5.pdf
Availability of 35RX30100MT78X11.5
QUANTITY
35RX30100MT78X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35RX30100MT78X11.5
Internal Part NumberEIS-35RX30100MT78X11.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesRX30
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current252mA
Impedance220 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35RX30100MT78X11.5
Related Links35RX30100, 35RX30100MT78X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
35RX30100MT78X11.5 Details Description
Related parts for 35RX30100MT78X11.5
LED YELLOW 5.3X4.6X4.8MM SMD datasheet.pdf
GDT 420V 25% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
EVAL SMALL MODULE FOR ISO1176T datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
HARD CASE FOR TDP43ME PRINTER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FUSE 36KV 16AMP 2" AIR datasheet.pdf