Rubycon 35RX30470MT810X20
35RX30470MT810X20 picture photo
Mfg. Part Number
35RX30470MT810X20
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35RX30470MT810X20.pdf
Availability of 35RX30470MT810X20
QUANTITY
35RX30470MT810X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35RX30470MT810X20
Internal Part NumberEIS-35RX30470MT810X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesRX30
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current720mA
Impedance73 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35RX30470MT810X20
Related Links35RX3047, 35RX30470MT810X20 Datasheet, Rubycon Distributor
35RX30470MT810X20 Details Description
Related parts for 35RX30470MT810X20
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 26POS TIN datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.6V SOT23-3 datasheet.pdf
PWMR COOL WHT SPOT W DRIVE datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 1200UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 810MA 1.5 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
PNL MNT 12V YELLOW 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf