Rubycon 35RX50220MEFC10X20
35RX50220MEFC10X20 picture photo
Mfg. Part Number
35RX50220MEFC10X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35RX50220MEFC10X20.pdf
Availability of 35RX50220MEFC10X20
QUANTITY
35RX50220MEFC10X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35RX50220MEFC10X20
Internal Part NumberEIS-35RX50220MEFC10X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRX50
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Type-
Applications-
Ripple Current460mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35RX50220MEFC10X20
Related Links35RX50220, 35RX50220MEFC10X20 Datasheet, Rubycon Distributor
35RX50220MEFC10X20 Details Description
Related parts for 35RX50220MEFC10X20
IC SRL CONFIG EEPROM 2M 20-PLCC datasheet.pdf
IC SW CROSSPT LVDS 4X4 38-TSSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.5MM 6POS PCB datasheet.pdf
KEYPAD 1 BTN 1X1 SEALED datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
750 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
OSC OCXO 38.88MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf