Panasonic Electronic Components 35SEPF120M
35SEPF120M picture photo
Mfg. Part Number
35SEPF120M
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 120UF 20% 35V T/H
Datasheet Download
35SEPF120M.pdf
Availability of 35SEPF120M
QUANTITY
35SEPF120M Order Process
Ship out your order
Specifications of 35SEPF120M
Internal Part NumberEIS-35SEPF120M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductOS-CON Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesOS-CON, SEPF
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)18 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.4A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35SEPF120M
Related Links35SEP, 35SEPF120M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
35SEPF120M Details Description
Related parts for 35SEPF120M
IC RESET CMOS 4.8V 50MS 5SSOP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS TIN datasheet.pdf
RES MO 2W 68 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6 PWR 12SGL 2.36MM datasheet.pdf
CONN EDGE CARD 170POS VERT SMD datasheet.pdf
DSUB HD MA CRIMP SHELL 62P datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 40UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 2.74 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf