Rubycon 35SGV330M12.5X16
35SGV330M12.5X16 picture photo
Mfg. Part Number
35SGV330M12.5X16
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
35SGV330M12.5X16.pdf
Availability of 35SGV330M12.5X16
QUANTITY
35SGV330M12.5X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35SGV330M12.5X16
Internal Part NumberEIS-35SGV330M12.5X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesSGV
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current460mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35SGV330M12.5X16
Related Links35SGV330, 35SGV330M12.5X16 Datasheet, Rubycon Distributor
35SGV330M12.5X16 Details Description
Related parts for 35SGV330M12.5X16
IC GATE XOR 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG GRAY 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 101.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 560MA 400 MOHM datasheet.pdf
INSERT 6P6C JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf