Rubycon 35SKV4.7M4X5.5
35SKV4.7M4X5.5 picture photo
Mfg. Part Number
35SKV4.7M4X5.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
35SKV4.7M4X5.5.pdf
Availability of 35SKV4.7M4X5.5
QUANTITY
35SKV4.7M4X5.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35SKV4.7M4X5.5
Internal Part NumberEIS-35SKV4.7M4X5.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSKV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current14mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35SKV4.7M4X5.5
Related Links35SKV4., 35SKV4.7M4X5.5 Datasheet, Rubycon Distributor
35SKV4.7M4X5.5 Details Description
Related parts for 35SKV4.7M4X5.5
SCR PHASE CONT 400V 620A B-PUK datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
Crystal 19.6608MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
Connector Plug DVI-D, Dual Link 25 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
10 OUTLET POWERSTRIP W/SRG PROTE datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT23 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf