Panasonic Electronic Components 35SVPD47M
35SVPD47M picture photo
Mfg. Part Number
35SVPD47M
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 47UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
35SVPD47M.pdf
Availability of 35SVPD47M
QUANTITY
35SVPD47M Order Process
Ship out your order
Specifications of 35SVPD47M
Internal Part NumberEIS-35SVPD47M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHot New Technologies
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesOS-CON, SVPD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.65A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35SVPD47M
Related Links35SV, 35SVPD47M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
35SVPD47M Details Description
Related parts for 35SVPD47M
SCR NON-SENS 200V 6A TO-252AA datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.4V WD 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 11.8 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PLUG NON-NEMA SAFEWAY 15A/125V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 720MHZ RRO TSOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RES 6.65 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf