Rubycon 35THV22M6.3X8
35THV22M6.3X8 picture photo
Mfg. Part Number
35THV22M6.3X8
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
35THV22M6.3X8.pdf
Availability of 35THV22M6.3X8
QUANTITY
35THV22M6.3X8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35THV22M6.3X8
Internal Part NumberEIS-35THV22M6.3X8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTHV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current90mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35THV22M6.3X8
Related Links35THV2, 35THV22M6.3X8 Datasheet, Rubycon Distributor
35THV22M6.3X8 Details Description
Related parts for 35THV22M6.3X8
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
SINGLE PLUG-IN BRIDGE 2POS RED datasheet.pdf
SWITCH REED 15-25AT SPST SMD datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 40POS DUAL TIN datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 81.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 37POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN HDR SNGL 0.100" SMT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN datasheet.pdf