Rubycon 35TKV330M10X10.5
35TKV330M10X10.5 picture photo
Mfg. Part Number
35TKV330M10X10.5
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
35TKV330M10X10.5.pdf
Availability of 35TKV330M10X10.5
QUANTITY
35TKV330M10X10.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35TKV330M10X10.5
Internal Part NumberEIS-35TKV330M10X10.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTKV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)60 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current714mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35TKV330M10X10.5
Related Links35TKV330, 35TKV330M10X10.5 Datasheet, Rubycon Distributor
35TKV330M10X10.5 Details Description
Related parts for 35TKV330M10X10.5
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 43UH 1A 60 MOHM TH datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RING TONGUE 4-8AWAG TIN M8 datasheet.pdf
UNIV 24VDC MAT CONT NEMA BOX datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
762 TB RIS CLA SOLID datasheet.pdf
CAP CER 150PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf