Rubycon 35WA2200MEFCGC18X20
35WA2200MEFCGC18X20 picture photo
Mfg. Part Number
35WA2200MEFCGC18X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35WA2200MEFCGC18X20.pdf
Availability of 35WA2200MEFCGC18X20
QUANTITY
35WA2200MEFCGC18X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35WA2200MEFCGC18X20
Internal Part NumberEIS-35WA2200MEFCGC18X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35WA2200MEFCGC18X20
Related Links35WA2200M, 35WA2200MEFCGC18X20 Datasheet, Rubycon Distributor
35WA2200MEFCGC18X20 Details Description
Related parts for 35WA2200MEFCGC18X20
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SMA datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST YEL datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 28POS 2.54MM datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 70POS 2MM SMD datasheet.pdf
HEADER 44POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
5566-12BGS /N/MINI FIT CONN HOUS datasheet.pdf
Z TYPE WIRE PUSH ON WIRE MARKER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W NPN NC M12 datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS PNL MNT SKT datasheet.pdf