Rubycon 35YXF330MEFC10X16
35YXF330MEFC10X16 picture photo
Mfg. Part Number
35YXF330MEFC10X16
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35YXF330MEFC10X16.pdf
Availability of 35YXF330MEFC10X16
QUANTITY
35YXF330MEFC10X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35YXF330MEFC10X16
Internal Part NumberEIS-35YXF330MEFC10X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXF
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current539mA
Impedance120 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35YXF330MEFC10X16
Related Links35YXF330, 35YXF330MEFC10X16 Datasheet, Rubycon Distributor
35YXF330MEFC10X16 Details Description
Related parts for 35YXF330MEFC10X16
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 4POS datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH BASIC SPDT 250V datasheet.pdf
CONN HEADER 77POS TYPE C VERT datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf