Rubycon 35YXG680MEFC10X28
35YXG680MEFC10X28 picture photo
Mfg. Part Number
35YXG680MEFC10X28
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35YXG680MEFC10X28.pdf
Availability of 35YXG680MEFC10X28
QUANTITY
35YXG680MEFC10X28 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35YXG680MEFC10X28
Internal Part NumberEIS-35YXG680MEFC10X28
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesYXG
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.1A
Impedance31 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35YXG680MEFC10X28
Related Links35YXG680, 35YXG680MEFC10X28 Datasheet, Rubycon Distributor
35YXG680MEFC10X28 Details Description
Related parts for 35YXG680MEFC10X28
IDC CABLE - MSD50K/MC50M/MCE50K datasheet.pdf
CAP CER 22PF 5KV NP0 3640 datasheet.pdf
CONN RCPT BOX MNT 10POS W/PIN datasheet.pdf
FUSE 6A 500V 10X38MM CLASS M datasheet.pdf
IC KEY SWITCH 2WIRE 24TQFN datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CR BKR THRMAG 160A 500VAC/110VDC datasheet.pdf
CTV 18C 18#20 SKT PLUG datasheet.pdf
CAP 470 UF 20% 50 V datasheet.pdf