Rubycon 35YXG680MEFCT810X28
35YXG680MEFCT810X28 picture photo
Mfg. Part Number
35YXG680MEFCT810X28
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35YXG680MEFCT810X28.pdf
Availability of 35YXG680MEFCT810X28
QUANTITY
35YXG680MEFCT810X28 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35YXG680MEFCT810X28
Internal Part NumberEIS-35YXG680MEFCT810X28
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesYXG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.1A
Impedance31 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35YXG680MEFCT810X28
Related Links35YXG680M, 35YXG680MEFCT810X28 Datasheet, Rubycon Distributor
35YXG680MEFCT810X28 Details Description
Related parts for 35YXG680MEFCT810X28
IC OPAMP GP 8MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A 8VSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SNSR OPTO TRANS 3.81MM REFL C-MT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC SRAM 512KBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 180MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 90W datasheet.pdf