Rubycon 35YXH330MEFC10X16
35YXH330MEFC10X16 picture photo
Mfg. Part Number
35YXH330MEFC10X16
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35YXH330MEFC10X16.pdf
Availability of 35YXH330MEFC10X16
QUANTITY
35YXH330MEFC10X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35YXH330MEFC10X16
Internal Part NumberEIS-35YXH330MEFC10X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXH
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current665.5mA
Impedance60 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35YXH330MEFC10X16
Related Links35YXH330, 35YXH330MEFC10X16 Datasheet, Rubycon Distributor
35YXH330MEFC10X16 Details Description
Related parts for 35YXH330MEFC10X16
CONN SPRING CONT 37 POS .177 SMD datasheet.pdf
IC BUFF DVR 16BIT LOW V 48TSSOP datasheet.pdf
RES MO 1W 33 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE RJ45 CAT6 W/BOOT 3' BLUE datasheet.pdf
CONN FML 80POS 4ROWS GOLD SMD datasheet.pdf
ENCODER OPT ROTARY 32PPR W/SW datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
POT 5K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf