Rubycon 35YXH3900MEFC18X40
35YXH3900MEFC18X40 picture photo
Mfg. Part Number
35YXH3900MEFC18X40
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35YXH3900MEFC18X40.pdf
Availability of 35YXH3900MEFC18X40
QUANTITY
35YXH3900MEFC18X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35YXH3900MEFC18X40
Internal Part NumberEIS-35YXH3900MEFC18X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesYXH
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3A
Impedance12 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35YXH3900MEFC18X40
Related Links35YXH3900, 35YXH3900MEFC18X40 Datasheet, Rubycon Distributor
35YXH3900MEFC18X40 Details Description
Related parts for 35YXH3900MEFC18X40
SEATING TOOL datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 100V BP 0805 datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HDM DC STKG MOD PF3.5 30 SAU datasheet.pdf
TAPE POLYESTER BLUE 3/4"X10YDS datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf