Rubycon 35YXJ33MTA5X11
35YXJ33MTA5X11 picture photo
Mfg. Part Number
35YXJ33MTA5X11
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35YXJ33MTA5X11.pdf
Availability of 35YXJ33MTA5X11
QUANTITY
35YXJ33MTA5X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35YXJ33MTA5X11
Internal Part NumberEIS-35YXJ33MTA5X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesYXJ
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current137.5mA @ 120Hz
Impedance400 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35YXJ33MTA5X11
Related Links35YXJ33, 35YXJ33MTA5X11 Datasheet, Rubycon Distributor
35YXJ33MTA5X11 Details Description
Related parts for 35YXJ33MTA5X11
FIXED IND 39UH 770MA 320 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 27MH 42MA 90 OHM TH datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 1500A AC/DC datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 10% 2413 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V D2PAK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 10A 125V datasheet.pdf