Rubycon 35YXJ47MT15X11
35YXJ47MT15X11 picture photo
Mfg. Part Number
35YXJ47MT15X11
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35YXJ47MT15X11.pdf
Availability of 35YXJ47MT15X11
QUANTITY
35YXJ47MT15X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35YXJ47MT15X11
Internal Part NumberEIS-35YXJ47MT15X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesYXJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current250mA
Impedance400 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35YXJ47MT15X11
Related Links35YXJ47, 35YXJ47MT15X11 Datasheet, Rubycon Distributor
35YXJ47MT15X11 Details Description
Related parts for 35YXJ47MT15X11
JACK PC PHONO BLACK datasheet.pdf
LED GRN DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 2.7A STRAP datasheet.pdf
BLADE SLOTTED 5/16" 4" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf
MODULE DIODE 400V 195A INT-A-PAK datasheet.pdf
RES 270K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf