Rubycon 35ZL470MEFC10X20
35ZL470MEFC10X20 picture photo
Mfg. Part Number
35ZL470MEFC10X20
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35ZL470MEFC10X20.pdf
Availability of 35ZL470MEFC10X20
QUANTITY
35ZL470MEFC10X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35ZL470MEFC10X20
Internal Part NumberEIS-35ZL470MEFC10X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZL
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.82A
Impedance23 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35ZL470MEFC10X20
Related Links35ZL470M, 35ZL470MEFC10X20 Datasheet, Rubycon Distributor
35ZL470MEFC10X20 Details Description
Related parts for 35ZL470MEFC10X20
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
ESD HANDLER 6-3/4X16X2-1/4 datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.031" (0.80mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
POT 10K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
RES 681 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1W DO214AC datasheet.pdf
CAP CER 39PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf