Rubycon 35ZLG150MEFC8X11.5
35ZLG150MEFC8X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
35ZLG150MEFC8X11.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35ZLG150MEFC8X11.5.pdf
Availability of 35ZLG150MEFC8X11.5
QUANTITY
35ZLG150MEFC8X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35ZLG150MEFC8X11.5
Internal Part NumberEIS-35ZLG150MEFC8X11.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLG
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance36 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35ZLG150MEFC8X11.5
Related Links35ZLG150M, 35ZLG150MEFC8X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
35ZLG150MEFC8X11.5 Details Description
Related parts for 35ZLG150MEFC8X11.5
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 0.63VA CHAS MNT datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 28POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS STR LONG SMD datasheet.pdf
LATCHING WIRE CLIP datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
INDUCTOR EMI COM MODE 5MH 1.1A datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 150MA 830 MOHM datasheet.pdf