Rubycon 35ZLG220MEFCTA8X16
35ZLG220MEFCTA8X16 picture photo
Mfg. Part Number
35ZLG220MEFCTA8X16
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35ZLG220MEFCTA8X16.pdf
Availability of 35ZLG220MEFCTA8X16
QUANTITY
35ZLG220MEFCTA8X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35ZLG220MEFCTA8X16
Internal Part NumberEIS-35ZLG220MEFCTA8X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesZLG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.25A
Impedance28 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35ZLG220MEFCTA8X16
Related Links35ZLG220M, 35ZLG220MEFCTA8X16 Datasheet, Rubycon Distributor
35ZLG220MEFCTA8X16 Details Description
Related parts for 35ZLG220MEFCTA8X16
RES SMD 10.7K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 44POS .050" SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC MIXR 150MHZ RSSI EQUIP 20SSOP datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 6UF 5% 1100VDC RADIAL5 datasheet.pdf
CAP FILM 0.11UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf