Rubycon 35ZLH1500MEFC12.5X30
35ZLH1500MEFC12.5X30 picture photo
Mfg. Part Number
35ZLH1500MEFC12.5X30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35ZLH1500MEFC12.5X30.pdf
Availability of 35ZLH1500MEFC12.5X30
QUANTITY
35ZLH1500MEFC12.5X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35ZLH1500MEFC12.5X30
Internal Part NumberEIS-35ZLH1500MEFC12.5X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLH
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.07A
Impedance13 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35ZLH1500MEFC12.5X30
Related Links35ZLH1500M, 35ZLH1500MEFC12.5X30 Datasheet, Rubycon Distributor
35ZLH1500MEFC12.5X30 Details Description
Related parts for 35ZLH1500MEFC12.5X30
TRIAC SENS GATE 1.2KV 8A TO220AB datasheet.pdf
SCRIBER FOR 2300/4000 datasheet.pdf
MODEM SOCKET QUAD-BAND GPRS 5V datasheet.pdf
BOARD EVAL AD9520-3 datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 400MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 5MH SMD datasheet.pdf
RES 9.53 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf