Rubycon 35ZLH1500MEFC16X20
35ZLH1500MEFC16X20 picture photo
Mfg. Part Number
35ZLH1500MEFC16X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35ZLH1500MEFC16X20.pdf
Availability of 35ZLH1500MEFC16X20
QUANTITY
35ZLH1500MEFC16X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35ZLH1500MEFC16X20
Internal Part NumberEIS-35ZLH1500MEFC16X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLH
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.95A
Impedance15 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35ZLH1500MEFC16X20
Related Links35ZLH1500, 35ZLH1500MEFC16X20 Datasheet, Rubycon Distributor
35ZLH1500MEFC16X20 Details Description
Related parts for 35ZLH1500MEFC16X20
CONV DC-DC 50W 24VDC CASSETTE datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
CONN PLUG 16 POS .100 AU DIP datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A SOT23-6 datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 18-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 1200MM X 1800 datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CAP FILM 8.2NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf