Rubycon 35ZLH1800MEFCG412.5X35
35ZLH1800MEFCG412.5X35 picture photo
Mfg. Part Number
35ZLH1800MEFCG412.5X35
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35ZLH1800MEFCG412.5X35.pdf
Availability of 35ZLH1800MEFCG412.5X35
QUANTITY
35ZLH1800MEFCG412.5X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35ZLH1800MEFCG412.5X35
Internal Part NumberEIS-35ZLH1800MEFCG412.5X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.142A
Impedance12 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35ZLH1800MEFCG412.5X35
Related Links35ZLH1800ME, 35ZLH1800MEFCG412.5X35 Datasheet, Rubycon Distributor
35ZLH1800MEFCG412.5X35 Details Description
Related parts for 35ZLH1800MEFCG412.5X35
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 400MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
FSKT IDC S 14 SR datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 16 IN 10 OUT 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CAP TANT 43UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
SE SURFACE BELT 1/2X18" A MED datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 29MM datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf