Rubycon 35ZLJ1800M12.5X35
35ZLJ1800M12.5X35 picture photo
Mfg. Part Number
35ZLJ1800M12.5X35
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35ZLJ1800M12.5X35.pdf
Availability of 35ZLJ1800M12.5X35
QUANTITY
35ZLJ1800M12.5X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35ZLJ1800M12.5X35
Internal Part NumberEIS-35ZLJ1800M12.5X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLJ
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.472A @ 120Hz
Impedance16 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35ZLJ1800M12.5X35
Related Links35ZLJ180, 35ZLJ1800M12.5X35 Datasheet, Rubycon Distributor
35ZLJ1800M12.5X35 Details Description
Related parts for 35ZLJ1800M12.5X35
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA SOD323 datasheet.pdf
RES SMD 5.9KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE HIPRO 86POS DL .100 BLK datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
KJL 7 13 B J/N datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 100W datasheet.pdf