Rubycon 35ZLJ1800M12.5X35
35ZLJ1800M12.5X35 picture photo
Mfg. Part Number
35ZLJ1800M12.5X35
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35ZLJ1800M12.5X35.pdf
Availability of 35ZLJ1800M12.5X35
QUANTITY
35ZLJ1800M12.5X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35ZLJ1800M12.5X35
Internal Part NumberEIS-35ZLJ1800M12.5X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLJ
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.472A @ 120Hz
Impedance16 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35ZLJ1800M12.5X35
Related Links35ZLJ180, 35ZLJ1800M12.5X35 Datasheet, Rubycon Distributor
35ZLJ1800M12.5X35 Details Description
Related parts for 35ZLJ1800M12.5X35
CONN EDGECARD 24POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT PIN datasheet.pdf
TRANSFORMER GATE DRV MAGN TOROID datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
1GB DDR3 CLASS 2 EXT TEMP ROHS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf