Rubycon 35ZLJ47MT15X11
35ZLJ47MT15X11 picture photo
Mfg. Part Number
35ZLJ47MT15X11
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35ZLJ47MT15X11.pdf
Availability of 35ZLJ47MT15X11
QUANTITY
35ZLJ47MT15X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35ZLJ47MT15X11
Internal Part NumberEIS-35ZLJ47MT15X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current225mA @ 120Hz
Impedance400 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35ZLJ47MT15X11
Related Links35ZLJ47, 35ZLJ47MT15X11 Datasheet, Rubycon Distributor
35ZLJ47MT15X11 Details Description
Related parts for 35ZLJ47MT15X11
STRAIN RELIEF 9 POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
RES 30.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 0.050 30 POS datasheet.pdf
IC FPGA 500K GATES 512KB 484FBGA datasheet.pdf
MODULE SDRAM 512MB SODIMM TSOP datasheet.pdf
EMITTER IR 890NM 100MA RADIAL datasheet.pdf