Rubycon 35ZLK220MT810X12.5
35ZLK220MT810X12.5 picture photo
Mfg. Part Number
35ZLK220MT810X12.5
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35ZLK220MT810X12.5.pdf
Availability of 35ZLK220MT810X12.5
QUANTITY
35ZLK220MT810X12.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35ZLK220MT810X12.5
Internal Part NumberEIS-35ZLK220MT810X12.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLK
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current657mA
Impedance53 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35ZLK220MT810X12.5
Related Links35ZLK220M, 35ZLK220MT810X12.5 Datasheet, Rubycon Distributor
35ZLK220MT810X12.5 Details Description
Related parts for 35ZLK220MT810X12.5
DIP CABLE - CDP14G/AE14M/X datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 3% 800VDC RAD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 44MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 55NS 32PLCC datasheet.pdf
IC FILTER LC 8CH ESD 20WLCSP datasheet.pdf
RES 50 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf