Rubycon 35ZT22MTA5X11
35ZT22MTA5X11 picture photo
Mfg. Part Number
35ZT22MTA5X11
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35ZT22MTA5X11.pdf
Availability of 35ZT22MTA5X11
QUANTITY
35ZT22MTA5X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35ZT22MTA5X11
Internal Part NumberEIS-35ZT22MTA5X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZT
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current50mA
Impedance40 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35ZT22MTA5X11
Related Links35ZT22, 35ZT22MTA5X11 Datasheet, Rubycon Distributor
35ZT22MTA5X11 Details Description
Related parts for 35ZT22MTA5X11
KNOB BLK GLOSS.625"DIA.250"SHAFT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 88MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS VERT SMD datasheet.pdf
HPP V4 HYBRID DOUBLE ENDED CABLE datasheet.pdf
WIRE MARKER ADH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf